Artemia s.r.o.

Nepřehlédněte

Žádný článek k zobrazení.

Drobečková navigace

Úvod > Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou oblíbeným zdrojem tepla. Kromě vytápění mohou sloužit i k ohřevu teplé užitkové vody nebo k chlazení. Pro svůj chod využívají obnovitelné zdroje energie. Vytápění tepelnými čerpadly je ekonomické, ekologické a komfortní. Technologie pracuje automaticky bez nutnosti obsluhy. Pro tepelná čerpadla realizujeme vrty, instalujeme kompletní primární okruhy a zprostředkováváme instalaci kotelen s tepelnými čerpadly.

Vytápění pro domácnosti i firmy
Kotelna tepelných čerpadel – Viesmann Vitocal 300-G 3 x 17 KW – Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla efektivně slouží při vytápění domácností i podniků. Technologii dodáváme formou subdodávky ve spolupráci se seriózní partnerskou společností. Doporučíme vám kvalitní tepelné čerpadlo na míru vašeho domu nebo firemního objektu.

Úspory s tepelnými čerpadly

Hlavní výhodou tepelných čerpadel jsou úspory na vytápění a chlazení. Oproti zemnímu plynu klesají náklady na vytápění asi na třetinu, oproti elektrickému zdroji asi na čtvrtinu. Podívejme se na čísla.

Typ zdroje

Počet KW získané tep. energie za 1 KW vložené el. energie

Efektivita COP (coeficient of performace)

Plynový kotel

Až 1,2 KW

1,2

Elektro kotel

1 KW

1

Kotel na tuhá paliva

0,9 KW

0,9

Tepelné čerpadlo země/voda

5 KW

5

 

Vytápění i chlazení budov

Tepelná čerpadla nemusí sloužit jen k vytápění. Používají se k ohřevu užitkové vody a také k chlazení budov. I v případě chlazení jsou tepelná čerpadla velmi efektivní – za 1 kW energie je možné získat až 100 kW chladu. Nejsmysluplnější je proto instalace tepelného čerpadla pro vytápění i chlazení budov.

Moderní, ekonomicky a ekologicky udržitelný zdroj vytápění a chlazení budov pro 21. století zemním tepelným čerpadlem, využívající geotermální vrty.

topení chlazení

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tato tepelná čerpadla pracují s energií vzduchu. Jsou finanční dostupná a hodí se všude tam, kde nejsou vysoké výpočtové teploty pro zimní období. Typicky jde o teplejší nebo městské oblasti. Nevýhodou je nižší účinnost, vyšší poruchovost a vyšší hlučnost, což může rušit okolní domy a sousedy.

Tepelná čerpadla země-voda

Pro svůj provoz potřebují tato tepelná čerpadla energii země, k tomu je třeba vrt. Instalovat je lze tedy tam, kde je možné efektivně vrtat. Velikou výhodou těchto tepelných čerpadel je jejich bezporuchovost a spolehlivost. Jsou vysoce výkonná a lze je použít jak k vytápění, tak k chlazení. Z tohoto důvodu pracují jako skutečně obnovitelný zdroj a zachovávají koloběh energie, to vše s vysokou účinností.

Tepelné čerpadlo voda-voda

Toto tepelné čerpadlo je možné použít všude, kde je přirozený a vydatný zdroj chemicky kvalitní a mechanicky čisté vody a kde je možnost jejího čerpání. Energie vody je využita k vytápění a voda se následně vrací zpět. Výhodou je vysoká účinnost tohoto topného systému. Nevýhodou je mnohdy obtížné hledání místa s kvalitním zdrojem vody jak k čerpání, tak i ke zpětnému vsakování vody.

Výběr tepelného čerpadla

Aby bylo tepelné čerpadlo účinné, je třeba správně vybrat technologii i další parametry. Určujícím prvkem tepelných čerpadel je topný faktor, který je označován jako COP (Coefficient of Performance). Topný faktor ukazuje poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií. Je vždy uváděn jako číslo, například 4, což znamená, že tepelné čerpadlo z 1 kW elektrické energie vyrobí 4 kW tepelné energie.

Topný faktor se v průběhu provozu neustále mění, závisí na teplu odebraném nízkopotenciálnímu zdroji (například zemi nebo vodě), požadované teplotě otopné soustavy a na příkonu tepelného čerpadla. Vše je proto třeba důsledně propočítat a vyprojektovat.

Tepelná čerpadla na klíč

S realizací tepelných čerpadel vám rádi pomůžeme. Zajistíme pro vás vrt pro tepelné čerpadlo i instalaci zdroje.

Kontaktní formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů